*

 konerji ısıtma ve soğutma

*

ANA SAYFA

Isı Pompası Nedir?

Isı Pompası Tarihi

Isı Pompası Avantajları

Isı Pompası Prensibi

Isı Pompası Performansı

Uygulama Basamakları

Isı Pompası Seçimleri

►UNTES HEAT X Isı Pom.

►NIBE Isı Pompaları

►NIBE SPLIT AMS+HBS05

►NIBE MONOBLOK F2040

►NIBE MONOBLOK F2120

►NIBE KONTROL MODÜLLERİ

►NIBE KOMBİNASYONLAR

►NIBE İÇ ÜNİTELER

►NIBE AKSESUARLAR

►NIBE TOPRAK / SU KAYNAKLI ISI POMPALARI

►Nem Alma Cihazları

Boylerli Isı Pompası

İzmir Isı Pompası

Isı Pompası Etüdü

Örnek Isı Pompası Etüdü

Amortisman Hesabı

Isı Pompası Projesi

Isı Pompası Çeşitleri

Hava Kaynaklı Isı Pompası

Toprak Kaynaklı Isı Pompası

Su Kaynaklı Isı Pompası

Isı Pompası Fiyatları

Kullanım Yerleri

Sıcak Su Temini

Havuz Isı Pompası

Villa Isıtma

İşyeri ısıtma

Otel Isıtma

Okul Isıtma

Sera Isıtma

Uygun Sistemler

Yerden Isıtma

Fan Coil Cihazları

Döşeme Tipi FANCOIL

Duvar Tipi FanCoil

Kaset Tipi Fan Coil

Gizli Tavan Tipi Fancoil

Duvardan Serinletme

Duvardan Isıtma

Radyatör Sistemleri

Hakkımızda

Diğer Sitelerimiz

Basında Firmamız

Referanslarımız

Sık Sorulan Sorular

E-Broşürler

Isı Pompası ve İZMİR

Sorular -Sorunlar-Yanıtlar

 

 

 

 

      

 

 

Isı pompasına uygun yerden ısıtma çözümleri

yerden ısıtma , yerden ısıtma fiyatları , borulu yerden ısıtma , kablolu zemin ısıtma , karbonik ısıtma sistemleri , MODPAN modulasyon paneli satıcısı , döşemeden ısıtma izmir , hamam ısıtması

 

 

 

 

 

ISI POMPASININ AVANTAJLARI VE DEZAVANTAJLARI

  Isı Pompası ; ısıtma ihtiyacının olduğu her yerde kullanılabilir. Isı pompası ısıyı bir kaynaktan alıp suya yada havaya aktaran cihazlardır. Bu aktarım esnasında çevrim için bir miktar elektrik harcarlar.

havadan suya ısı pompası

Isı pompası kaynakları hava , su yada topraktır.

Isı pompasının seçimi ısıtılacak binanın özelliklerine göre yapılır.

Öncelikle ısı ihtiyacı hesaplanır. Isıtma yanında serinletmede yapılacaksa serinletme hesabıda yapılmalıdır. Bu tür hesaplamalar binadan binaya değişir. Binanın bulunduğu iklim bölgesi , binanın iç ısıtma sistemi ve izolasyon ısı kayıplarını ve kazançlarını değiştirir.

dikey toprak kaynaklı ısı pompası

  Isı pompasının çalışma prensibi son derece basit olmasına rağmen bina içi sistem ile cihaz imalat teknikleri nedeniyle harcanan elektrik miktarlarında değişimler oluşur.

  Güvenilir bağımsız bir kuruluşça yapılmış test değerleri : iyi dizayn edilmiş bir ısı pompası cihazı ve doğru dizayn edilmiş bina iç ısıtma sistemiyle en az ısıtma harcamasının oluşacağını göstermektedir. Cihazların çalıştıkları iklim bölgesine göre de elektrik harcamalarında değişimler oluşur. Aynı cihaz İzmir.de farklı , İstanbul.da farklı COP değeri verecektir.

 

ISI POMPASININ AVANTAJLARI

nibe f2120 ısı pompası

*Doğru uygulama ile en ucuz ısıtma :

Doğru uygulama için uygulanacak proje baştan sona kadar tek firma tarafından sonuçlandırılmalıdır.

Bina içerisindeki ısıtma sistemi ısı pompasına uygun dizayn edilmelidir.

Örnek olarak ; 35 C besleme su sıcaklığı ve 55 C besleme su sıcaklığına göre dizayn edilmiş yerden ısıtma sistemleri arasında % 30 -40 arasında elektrik tüketim farkı oluşur.

 

 

havadan suya ısı pompası

Sessizlik :

DANFOSS ısı pompası cihazları İSVEÇ Enerji Ensütüsü tarafından yapılan testlerde test yapılan markalar arasında en sessiz cihaz olarak tesbit edilmiştir.

 

 

Baca Gereksinimi Yoktur:

Isı pompaları herhangi bir atık çıkartmazlar , bu nedenle temiz bir ısıtma kaynağıdır.

 

 

Atık Gaz Yoktur :

 

 

Kullanımı Son Derece Kolaydır.

 

 

 

 

havadan suya ısı pompası

Elektrikle Isıtmaya Göre %50-75 Daha Ucuz:

Isı pompası elektrikli ısıtmaya göre % 50-75 arasında daha ucuz ısıtır. Bu değer COP değeri 4.0 ve üzeri olan cihazlarda geçerli olabilmektedir. Bazı cihazların COP test değerleri yüksek hava sıcaklığında yapıldığından bu değerler tutmayabilir. Bu nedenle cihazların test değerleri kontrol edilmelidir.

 

 

* Bir cihazla bütün ihtiyaçlarınıza çözüm , Isıtma , Serinletme , Sıcak Su

* Yüksek enerji tasarrufu ve ekonomi , İyi dizayn edilmiş sistemlerde mümkün olmaktadır.
* Mevcut tesisata uygulanabilme , 58 C.ye kadar besleme sıcaklığında .  hava kaynaklı ısı pompalarında maksimum çıkış suyu sıcaklığı 60 C.dir. Yüksek sıcaklıklarda çalışmada COP değerleri düşecektir.

* Kullanım ve kurulum kolaylığı , Bina içinden kumanda imkanı

* Yüksek konfor ve güvenlik , dış hava ve dönüş suyu sıcaklık kontrolü

* Yüksek verim , Elektrikli ısıtmaya göre % 50 -75 arası daha az tüketim .( test değerlerine bakınız )

* Çevreci çözüm , çevreye atılan herhangi bir atık yoktur.

nibe kontrol box

  Mevcut bütün isinma sistemleri arasinda en tasarruflusu yerden /duvardan ısıtma ile isi pompalı sistemlerdir.
Türkiye'de en ucuz isinma sekli olan dogalgazli sistemlere karsi bile yerden ısıtmalı sistemlerde an az % 30-50 daha tasarrufludur.Tek bir sistemle evinizi kisin isitip, yazin serinletebilir ayrica sürekli olarak sicak su ihtiyacinizi karsilayabilirsiniz.
  Fosil yakitlara bagimli olmaktan kurtulursunuz. Dogalgazin kaç yil ömrü kaldigini, dogalgazi temin ettigimiz ülkelerle siyasi iliskilerimizin ne durumda oldugunu, evinizin bulundugu bölgeye dogalgazin henüz ulasip ulasmadigini, yakit zamlarinin bu hizla devam edip etmeyecegini düsünmek zorunda kalmazsiniz.

nibe uzaktan kumanda

  Isı pompaları bir kaynaktan diğer kaynağa ısı transferi yaparken bir miktar elektrik harcarlar. Isıtmak için herhangi bir şekilde direkt elektrik harcamazlar. ( Cihazda ek ısıtıcı varsa ısıtma için direkt elektrik kullanımı sözkonusudur) .  Adı üstünde ısı pompası , görevi ısıyı pompalamaktır. Güneş dünyaya hergün enerji bırakmaktadır. Bu enerji havada , toprakda yada suda depolanmaktadır. Isı pompasının görevi bu depolanan enerjiyi bina içine taşımaktır. Cihazlar kapasitelerine ve COP değerlerine göre elektrik harcarlar. Kullanılan termal enerji kaynağına bağlı olarak cihazların harcadığı elektrik miktarı değişiklik gösterir.

  Isı pompalarının hiçbir tehlikesi yoktur. Diğer yakıtlarla ısınmanın birçok tehlikesi mevcutdur. Doğalgaz patlamaya meyilli bir yakıtdır. Dökme gaz çok kontrollu olarak yakılmak zorundadır. Mazot , fuel oil gibi yakıtlar hem bir depolama alanına ihtiyaç duyarlar hemde yanıcı patlayıcı özellikler taşırlar. Bütün bu olumsuzluklar ısı pompasında mevcut değildir. Isı pompasında bir iç ünite , hava kaynaklı ise bir dış ünite bulunur. Eğer sıcak suda ısı pompası ile sağlanıyorsa birde boyler dediğimiz sıcak su deposu bulunur.

  Isı pompası ile güneş enerjisi sistemi beraber akuple kullanılırsa çok daha fazla tasarruf sağlanır. Bir binanın toplam enerji harcamasının yaklaşık % 70 i ısıtma ile harcanır. Isıtma için harcayağınız enerjiyi ne kadar düşürürseniz toplam harcamalarınız o oranda düşecektir.

  Evinizin içinde ve yakinlarinda her an patlayabilecek bir bomba bulundurmaktan ve gaz kaçagi riskinden kurtulursunuz. Isi pompali sistemler tamamen güvenliklidir. Dogaya ya da insana zarar verecek hiçbir öge içermezler.

 Basit ve estetik tasarim özelliklerinden dolayi, binanin mimari yapisiyla uyum içerisindedirler.
Modüler sekilde imal edildikleri için fazla yer isgal etmezler.
Karmasik yapili cihazlar olmadiklari için, her insan tarafindan kolaylikla kontrol ve kumanda edilebilirler.
Tesisatin kurulup devreye alinma süresi oldukça kisadir.

Servis ve bakim hizmeti çok daha düşüktür.Sistem tamamen kapalı döngü olarak çalışır.. 

ISI POMPASININ DEZAVANTAJLARI

 Isı pompalarının iyi bir dizaynla hiçbir dezavantajı yoktur. Fakat iyi bir etüd yapılmalıdır. Amacınız sadece çevreye katkı sağlamak , karbon salınımını azaltmak ise etüde gerek kalmadan ısı pompası sistemi kurdurabilirsiniz. Fakat ben ısı pompası ile evimi yada işyerimi ucuza ısıtmak ve serinletmek istiyorum diyorsanız bu durumda enerji verimliliği etüdü yapılmalıdır. Bu durumda hem çevreye katkıda bulunacak hem de daha az enerji bedeli ödemeniz garanti altına alınacaktır. Kış boyunca dış hava sıcaklığı sürekli olarak - değerlere sahip bir bölgedeki tesise hava kaynaklı ısı pompasını uygun gördüyseniz sadece çevreye katkıda bulunur cebinize büyük oranda zarar verirsiniz.

   Isı pompalarının uluslararası bağımsız testleri , COP ve EER performansları belirli kriterlerde yapılır. Şöyle düşünebilirsiniz : araç testleri 90 km. sabit hızda , rüzgarsız ve yüksüz olarak düz yolda yapılır ve 100 km.deki tüketimler yazılır , fakat gerçekte bu oranları tutturmak çok zordur..

nibe ısı pompaları A+++

  Isı pompası testleri Fransada EUROVENT ( www.eoroventcertification.eu )Ensitüsü tarafından bağımsız olarak yapılmaktadır. Lütfen alacağınız cihazların verimlerini buradan kontrol ediniz.

  Isı pompası ısıtma testleri + 35 C çıkış suyu sıcaklığına göre yapılır. Hava kaynaklı cihazlar +7 C dış hava ve + 35 C besleme suyu sıcaklığına göre test edilir. Yani broşürlerde yazılı kapasite , COP ve elektrik tüketimleri bu test değerlerinden elde edilen sonuçlardır. Eğer ısı pompası bu şartlara göre seçilmemişse istenen sonuç elde edilemeyecektir . Bu durumda beklenenden daha fazla elektrik tüketimi beklenmelidir.

 

Isı pompası imalatçıları : + 35 C çıkış suyu sıcaklığında ve +7 C dış hava şartlarında ,  en az elektrik tüketimini garanti etmektedirler , buda ancak bu sıcaklığa göre dizayn edilmiş yerden ısıtma ile sağlanır. Yerden ısıtma ancak inşaat aşamasında yada tadilat aşamasında uygulanır.

 

 Isı pompası cihazlarını üreten yüzlerce firma ve yüzlerce marka bulunmaktadır. Bizim için ürünlerin az enerji harcaması , uyguladığımız sistemlerin uzun ömürlü olması ve servis hizmetlerinin kesintisiz olması önemlidir. Sizlere sunduğumuz tekliflerde bu kriterlere göre hareket etmekteyiz. Ürün ve hizmetlerin ömür boyu problemsiz çalışması ve az enerji harcaması seçim kriterlerimizi etkilemektedir.