*

 konerji ısıtma ve soğutma

*

ANA SAYFA

Isı Pompası Nedir?

Isı Pompası Tarihi

Isı Pompası Avantajları

Isı Pompası Prensibi

Isı Pompası Performansı

Uygulama Basamakları

Isı Pompası Seçimleri

►UNTES HEAT X Isı Pom.

►NIBE Isı Pompaları

►NIBE SPLIT AMS+HBS05

►NIBE MONOBLOK F2040

►NIBE MONOBLOK F2120

►NIBE KONTROL MODÜLLERİ

►NIBE KOMBİNASYONLAR

►NIBE İÇ ÜNİTELER

►NIBE AKSESUARLAR

►NIBE TOPRAK / SU KAYNAKLI ISI POMPALARI

►Nem Alma Cihazları

Boylerli Isı Pompası

İzmir Isı Pompası

Isı Pompası Etüdü

Örnek Isı Pompası Etüdü

Amortisman Hesabı

Isı Pompası Projesi

Isı Pompası Çeşitleri

Hava Kaynaklı Isı Pompası

Toprak Kaynaklı Isı Pompası

Su Kaynaklı Isı Pompası

Isı Pompası Fiyatları

Kullanım Yerleri

Sıcak Su Temini

Havuz Isı Pompası

Villa Isıtma

İşyeri ısıtma

Otel Isıtma

Okul Isıtma

Sera Isıtma

Uygun Sistemler

Yerden Isıtma

Fan Coil Cihazları

Döşeme Tipi FANCOIL

Duvar Tipi FanCoil

Kaset Tipi Fan Coil

Gizli Tavan Tipi Fancoil

Duvardan Serinletme

Duvardan Isıtma

Radyatör Sistemleri

Hakkımızda

Diğer Sitelerimiz

Basında Firmamız

Referanslarımız

Sık Sorulan Sorular

E-Broşürler

Isı Pompası ve İZMİR

Sorular -Sorunlar-Yanıtlar

 

 

 

 

      

 

 

Isı pompasına uygun yerden ısıtma çözümleri

yerden ısıtma , yerden ısıtma fiyatları , borulu yerden ısıtma , kablolu zemin ısıtma , karbonik ısıtma sistemleri , MODPAN modulasyon paneli satıcısı , döşemeden ısıtma izmir , hamam ısıtması

 

 

 

 

 

ISI POMPASI NEDİR?

  Isı pompası nedir ? Isı pompası adından da anlaşılacağı gibi ısıyı belirli şartlarda bir yerden başka yere aktaran makinalardır. Su pompaları suyu bir yerden bir yere aktarırken ısı pompaları da ısıyı bir yerden başka yere naklederler.  Isının bir yerden alınıp başka bir yere nakli esnasında toplam alınan enerjinin belirli bir miktarı elektrik enerjisi olarak sistemde harcanır. Alınan toplam enerji ne kadar büyükse sistemin verimliliği dolayısıyla harcadığı enerji o kadar az olur.

havadan suya ısı pompası

Hava kaynaklı ısı pompası atmosfere açık hava sirkülasyonu nu rahat sağlayacak ortama monte edilir. Hava fanlar vasıtası ile emilir ve havanın içerisindeki enerji suya aktarılır. Bu işelm sırasında elektrik enerjisi harcanır. Harcanan elektrik cihazın verimliliğine , hava şartlarına ve enerjinin kullanımına bağlıdır. Yerden ısıtmalı bir binada 7/35 çalışmada COP 4.5 olabilirken radyatörlü ısıtmada 7/55.de 3 olabilmektedir.

split ve monoblok ısı pompaları

ISI POMPALARINDA TOPLAM VERİMLİLİK : Isı pompalarının toplam verimliliği bir çok etkene bağlıdır. Bunlardan bazıları :

1. Kaynak stabilitesi ve kaynağın verime etkisi :

Isı pompasında kaynak dediğimiz enerjini alındığı ortamdır.Kaynaklar hava , toprak yada sudur. Günümüzde Türkiye.de en fazla kullanılan kaynak türü havadır. Havayı enerji kaynağı olarak kullanan ısı pompalarına hava kaynaklı ısı pompası denir. Hava kaynaklı ısı pompalarıda havadan suya yada havadan havaya şeklinde olabilir. Isıtma sistemlerinde çoğunlukla havadan suya ısı pompaları kullanılır. Hava kaynaklı ısı pompası kaynağın stabil olmaması nedeni ile sürekli değişken COP değerlerinde çalışır. Yani hava sıcaklığı ( kaynak ) değişmesi ile harcanan elektrik azalır yada artar.

hava kaynaklı ısı pompası

Hava, doğada bulunması en kolay enerji kaynağıdır.Hava kaynaklı ısı pompaları dışarıdaki havayı yada ekzost (atık) havayı ısıtma ,soğutma veya sıcak su için enerji kaynağı olarak kullanır. Tüm ev için uygulanabileceği gibi, ayrı bir dış ünite ile bir split çözüm olarak da kullanılabilir. Isı dağıtımı çoğunlukla bir hidrolik dağıtım sistemi yardımıyla (air-water) yada bir fan  yardımıyla yapılır. Aslında ılıman iklimler için düşünülen bu çözüm gelişen teknoloji ile daha zorlu iklimlerde de kullanılmaya başlamıştır.Ancak hava sıcaklığı yıl boyunca diğer ısı kaynaklarına göre değisim gösterir.Isı kaynağı ile ısı taşıyıcı arasındaki sıcaklık farkı ne kadar fazla olursa cihaz verimi o kadar düşük olur.Bu nedenle hava ısı pompalarının verimliliği yıl boyunca değişkenlik gösterir.Bundan dolayı hava kaynaklı cihazlar için kesin bir COP değeri vermek imkansızdır. Hava kaynaklı ısı pompaları zemin (toprak) kaynaklı ısı pompalarına göre maliyet avantajına sahiptir.

 

hava kaynaklı ısı pompası

2. Sistemde alınan enerjinin kullanım şekli :

Isı pompasından elde edilen enerji suya aktarıldıktan sonra bina içerisindeki sisteme gönderilir ve sürekli bir devirdaimle çalışır. Bina içerisindeki sistem aynı zamanda ısı pompası veriminide etkiler. Isı pompaları düşük sıcaklık üretiminde yüksek verime sahip cihazlardır. Düşük sıcaklıkla çalışan sistemler yerden ısıtma yada duvardan ısıtmadır.Yerden ısıtmada düşük sıcaklığa göre dizayn edilmiş olmalıdır. Yerden ısıtma hesaplamaları 35-40 C.ye göre yapılmalıdır.

 

3. Kullanılan ısı pompasının dizayn şekli ve ısı pompasının performansı

Isı pompası yerden ısıtma , duvardan ısıtma , radyatör , tavandan ısıtma , tavandan soğutma , fancoil  , yer  tipi fan coil cihazlarında tek başına yada ek ısıtma maçlı olarak kullanılır. Isı pompası izafi olarak düşük sıcaklıktaki bir ortamdan ( Hava , toprak yada sudan ) ısı çeken ve bunu yüksek sıcaklıktaki bir ortama veren makinaya ısı pompası denir .Isı pompası ile soğutma makinasının çalışma prensibi aynıdır. Soğutma makinasında maksat, bir mahallin soğutulması; ısı pompasında maksat ise, bir mahallin ısıtılmasıdır. Isı pompası kışın dışarıdaki soğuk havadan ısısını çekerek binaya vermek suretiyle odayı ısıtabileceği gibi, yaz boyunca odadan ısı çekerek dışarı atmak suretiyle odayı soğutmakta da kullanılabilir.Bu işlemler için bina içinde firmamız tarafından uygulanan yerden ısıtma , duvardan ısıtma yada fan coil cihazları kullanılır.

ısı pompası düşük sıcaklıktaki ısıyı yüksek sıcaklıktaki ortama aktarır, Isı pompası yerden ısıtma , duvardan ısıtma , radyatör , tavandan ısıtma , tavandan soğutma , fancoil  , yer  tipi fan coil cihazlarında tek başına yada ek ısıtma maçlı olarak kullanılır. Isı pompası izafi olarak düşük sıcaklıktaki bir ortamdan ( Hava , toprak yada sudan ) ısı çeken ve bunu yüksek sıcaklıktaki bir ortama veren makinaya ısı pompası denir .Isı pompası ile soğutma makinasının çalışma prensibi aynıdır. Soğutma makinasında maksat, bir mahallin soğutulması; ısı pompasında maksat ise, bir mahallin ısıtılmasıdır. Isı pompası kışın dışarıdaki soğuk havadan ısısını çekerek binaya vermek suretiyle odayı ısıtabileceği gibi, yaz boyunca odadan ısı çekerek dışarı atmak suretiyle odayı soğutmakta da kullanılabilir.Bu işlemler için bina içinde fentek mühendislik tarafından uygulanan yerden ısıtma , duvardan ısıtma yada fan coil cihazları kullanılır.

 

  Sadi carnot tarafından 1824 yılında ortaya atılan teori ısı pompasının temel teorisidir.
Buhar makinesinin ürettiği mekanik güç, dışarıdan verilerek sıcak – soğuk çevrim sağlanabilir. bu durumda sistem bir buhar makinesi olmaktan çıkarak ; sıcak ortamdan soğuk ortama enerji aktaran bir soğutma makinesi veya soğuk ortamdan sıcak ortama enerji aktaran bir ısıtma makinesi olarak çalışacaktır. carnot döngüsü olarak bilinen bu çevrim ısı pompası ve termodinamik için temel prensiptir.
 

  Soğutamadığı sürece ısıtan bir yapıya sahip ısı pompası sisteminin çalışabilmesi için ısıtılacak ortam ve soğutulacak ortam birlikte gereklidir. ısıtılacak ortam genellikle eviniz olacağından, soğutulacak ortam hava , su yada toprak olacaktır.
 

Isı Pompası kaynakları ; hava / toprak/ artezyen suyu/ deniz/ akarsu/ göl

  Isı pompası “toprağı soğuturken, ev yada işyerini ısıtır”, cihazlar toprağı soğutamayacağı için, evinizi ısıtacaktır. Toprağı soğutamaz çünkü, gerek dünyanın çekirdek sıcaklığı, gerek güneşten dünyaya akmakta olan enerji toprağı ısıtır. Bu durumda kullanmakta olduğunuz sistem toprak kaynaklı ısı pompası olmakta ve ısı pompası topraktaki enerjiyi evinize pompalamaktadır.

  Isı pompası “havayı soğuturken, evimizi yada işyerimizi ısıtır”.Bu durumda havayı soğutamayacağı için evinizi ısıtacaktır. Bu durumda sisteminiz adı hava kaynaklı ısı pompası olacaktır. Bu kurulumda hava sıcaklığının çok düşmesi durumunda  ısı pompası verim kaybedecektir dahası havadan enerji aldığı parça üzerinde oluşan yoğuşmanın donması ünitenin hava ile temasını kesecektir. Bu durumda eritme gerekecek ve sistem enerji kaybedecektir.  Buğu oluşumu özellikle havası nemli bölgeler için sorun teşkil etmektedir. hava kaynaklı ısı pompalarının -15°C soğukta bile çalıştığı söylenmekte ancak havadaki nem faktörü atlanmaktadır. Bu durumumda cihaz depoladığı enerjiyi kullanarak donu eritecek yada ek bir rezistansla eritme işlemini yapacaktır.

 

ısı pompası ailesi

 

  Isı pompası makinaları ısıtma ihtiyacının olduğu her yerde kullanılabilir. Firmamız ihtiyacınız doğrultusunda çözümleri size sunacaktır. Proje analizini ayrıntılı olarak yapmadan hiçbir sistem için doğru çözümdür diyemiyoruz. Ev , işyeri ısıtması , sera ısıtması , havuz ısıtması yanında sıcak su ihtiyacı içinde kullanılır. Bina içerisinde uygun dizayn ile serinletmede de kullanılır. Bunun için duvardan serinletme / tavandan serinletme yada fan coil cihazları kullanılır.

 

Kuruluş : 1998

Adres ve iletişim bilgilerimiz

Çalışma Saatleri: Hafta İçi 09.00 -17.30 Cumartesi : 09.00-13.00 GMT+2 

Bilgi ve belgeler firmamıza ait olup izinsiz kullanılamaz.

 WhatsApp İletişim Hattı 0533 629 59 69 ( Çalışma Saatlerinde )
 
> İzmir İçin Isıtma Serinletme > Isı Pompası >İzmir Isı Pompası Maliyeti
>Isı Pompası FANCOİL Cihazları Isı Pompalı Boyler
> Isı Pompası ile Serinletme   >Ekonomik Isı Pompaları
İzmir Isı Pompası    
>Isı Pompası Nedir ? >Hijyenik Boylerler >KONERJİ Faaliyetleri
>Hava Kaynaklı Isı Pompası Nedir ? >Isı Pompası İçin Özel Tasarım Boyler 200 lt

>Pasif Serinletme

>Isı Pompası Nerelerde Kullanılır ? >Isı Pompası İçin Özel Tasarım Boyler 300 lt

>Yeşil Bina Nedir ?

>Isı Pompası COP Değeri Nedir ?

>Boylerli Isı Pompaları

>Teklif Şartlarımız

>Isı Pompası Tarihi

>Havadan Suya Isı Pompası

 

>Isı Pompası Ne Kadar Elektrik Harcar ?

>Isı Pompası ile Sıcak Su

>Isı Pompası - Güneş Enerjisi

>Isı Pompası - Yerden Isıtma

>Küçük Konut Çözümlerimiz >İzmir İçin Çözümlerimiz
>Su Kaçaklarını Önleme Sıvısı > Yerden Serinletme Isı Pompası - Fan Coil

 

  > Isı Pompası - Radyatör

 

KONERJİ Müh.Ltd.Şti.

Sizinde inşaat halinde bir projeniz var ise ; projenizi bize mail ile ulaştırınız . KONERJİ olarak yerden ısıtma , fan coil  ve ısı pompası teklif çalışmanızı kısa zamanda mail ile size ulaştırırız. Eğer bitmiş kullandığınız bir bina ise işletme şartlarınızı bize mail ile ulaştırırsanız ; uygun şartlar var ise size ısı pompası teklif çalışması yaparız.